|
Никой не е застрахован, че няма да му се наложи да оказва първа помощ (най-важното при инциденти) на човек претърпял някаква злополука или пострадал от природно бедствие. Това може да бъде Ваш близък, приятел, познат или просто човек, на когото се налага да спасите живота. Много важно в такива случаи е да знаем какво точно трябва да направим, за да помогнем наистина и какво не трябва да правим за да не предизвикаме влошаване на състоянието на пострадалия. Препоръчително за всеки който не е имал възможност да присъства на курс по оказване на първа помощ да се запознае с този материал и да се опита да запомни някои основни правила, които не са за пренебрегване.
Основни правила при оказване на първа помощ.
Най-Важното Правило: Запомнете !!! АКО НЕ ЗНАЕТЕ КАКВО ДА ПРАВИТЕ НЕ ПРАВЕТЕ НИЩО!
Преди да предприемете каквото и да е, ако имате възможност се консултирайте с медицинско лице. Дори и съвет по телефона или радиостанцията може да бъде животоспасяващ. Винаги, когато има възможност се обръщайте към квалифициран медицински персонал. Предприемайте действия само ако няма никаква възможност да повикате бърза помощ или през времето докато тя дойде и то само ако сте уверени, че знаете добре какво правите. При шокови състояния и сериозни травми първо осигурете пострадалия и премахнете непосредствената опасност, осигурете въздух и започнете третиране като не забравяте за обезболяването, което е непосредствена грижа, за да не изпадне в шок пострадалия.
Първата помощ не е точна наука. То е непосредствената грижа, следваща какъвто и да е вид медицинско извънредно положение. Ако сте уверени, че болестта или нараняването заплашват живота на пострадалия, незабавно извикайте бърза помощ. Не трябва да отлагате търсенето на спешна медицинска помощ. Ако ви се наложи да поддържате живота на пострадалия докато пристигне медицинска помощ, следвайте следните основни правила:
Позиция на пострадалия:
Ако имате подозрения, че пострадалия е наранен в областта на главата, шията или гръбнака, не го местете, без да е наложително, при положение, че диша свободно. Ако пострадалия диша и е в безсъзнание, а вие сте сами и трябва да търсите помощ, поставете го на една страна, като го осигурете стабилно. Обръщайте пострадалия на другата му страна на всеки 30 минути.
Дишане:
Ако човек престане да диша поради каквато и да е причина, той трябва да получи кислород в белите дробове в рамките на четири минути, за да се избегне увреждане на мозъка. Ако човекът не е претърпял травма, например падане или автомобилна катастрофа, започнете чрез освобождаване на дишането като повдигнете брадичката и наклоните главата назад. Направете две пълно изкуствени вдишвания като се съобразите с възрастта на пострадалия. Ако пострадалия е дете на възраст между 1 и 8, направете две по-малки вдишвания. Ако пострадалия е бебе, направете едно кратко вдишване. Ако човекът е с травма, не наклонявайте брадичката; преместете долната челюст напред и направете изкуствено дишане. За възрастен, правете 1 вдишване на всеки 5 сек. За деца под осем години и за бебета правете 1 вдишване на всеки 3 секунди. Нормалния ритъм на дишане е от 20 до 12 пъти на минута за възрастен, и 20 пъти на минута за деца и новородени.
Задушаване:
Ако пострадалия не може да кашля, говори или диша, но е все още в съзнание, увийте ръцете си около кръста му откъм гърба, поставете едната си ръка над пъпа и под ребрата му, поставете другата си ръка над първата и притиснете коремната област навътре и нагоре докато пострадалия започне да диша. Ако жертвата е в безсъзнание, опитайте горе описаната процедура два пъти. Ако пострадалия не поеме въздух, наклонете отново назад и опитайте отново. Ако отново не диша, започнете изкуствено дишане. (Скоростта е 15 компресии на 2 вдишвания за възрастен и 5:1 за деца на възраст от 1 до 8 години) Всеки път, когато правите вдишване оглеждайте устата на пострадалия за възможни предмети и ги отстранете преди да приложите следващо вдишване. Повтаряйте процедурата докато дишането се възобнови.
Спиране на сърцето:
При спиране на сърцето първото, което можете да направите е силен удар с юмрук в областта на сърдечния мускул. Да се отстранят веднага всички стягащи дрехи и да се осигури свеж въздух. Ако пострадалия няма пулс и вие знаете как се прави сърдечно-белодробна реанимация, веднага започнете сърдечен масаж. Ритъма за възрастен е на 15:2, а за дете и новородено 5:1. Ако не можете да направите сърдечно-белодробен масаж прилагайте изкуствено дишане докато помощта пристигне. Сърдечния масаж и изкуственото дишане да се продължат до идването на помощ без прекъсване.
Кръвотечение:
Сложете си латексови ръкавици (желателно стерилни). Правете следното в указания ред: 1. Притиснете раната с най-чистия ви достъпен материал (най-подходящи са стерилни ленти марля). 2. Ако кръвотечението се забавя, но не спира, приложете още превръзки отгоре. 3. Ако кръвотечението не спира, повдигнете крайникът. 4. Ако кръвотечението все още не спира, наложете превръзка с натиск, вържете превръзката здраво, но без да спирате кръвообращението. Поддържайте крайникът издигнат. 5. Ако кръвотечението въпреки горните действия не спира, натиснете на артерията в горната част на ръката или бедрената артерия в слабините. Никога не прилагайте стегнат турникет. Ако раната е малка, след като кръвотечението спре, измийте областта и приложете един бинт или стерилна превръзка. Опитайте да не пипате раната директно, за да я предпазите от инфекция. Никога не трийте (търкате) по раната.
Удар:
Първо отстранете предмета, който е причинил травмата. Ударът може да бъде смъртоносен дори ако нараняването на вид е незначително. Веднага потърсете медицинска помощ. Симптомите са: охлаждане, студена и влажна кожа, плитко дишане, повдигане, безпокойство. Поставете пострадалия по гръб и повдигнете краката му на височина около 25-30см. Покрийте тялото и го поддържайте топло. Ако пострадалия е в съзнание и е способен да гълта, дайте му течности. Ако е необходимо приложете изкуствено дишане.
Отравяне:
Ако пострадалия е глътнал отрова, поддържайте дишането и третирайте като за удар. Веднага потърсете медицинска помощ. Не давайте течности, причинете повръщане, или давайте противоотрова, за която не са необходими специфични инструкции от доктор. Ако отровата е вдишана, закарайте незабавно пострадалия на чист въздух. Позвънете веднага на бърза помощ. Поддържайте свежия въздух в помещението и дишането на пострадалия. Поддържайте го спокоен и загрят. Ако можете запазете от погълната течност за консултация с токсиколог.
Изгаряния:
ВАЖНО: изгарянията могат да бъдат смъртоносни! Вашият първи приоритет е да осигурите достъп на свеж въздух и да поддържате въздушния поток. Третирайте пострадалия като за удар. Веднага извикайте специализирана медицинска помощ. Топлинни изгаряния на кожата: Облейте веднага с хладка течаща вода (не ледена) за около 15 минути. Ако изгарянето е първа степен (зачервено) или втора степен (с мехури) и е по-малко от 5% от тялото, покрийте със суха стерилна превръзка. Ако изгарянето е трета степен (овъглено) или е над 5% от обема на кожата, третирайте пострадалия като след удар и незабавно го транспортирайте към специализирано болнично заведение. Химически изгаряния по кожата: Започнете веднага да обливате мястото с обилно количество хладка (не ледена) вода за не по-малко от 15 минути. Покрийте със стерилна превръзка, и транспортирайте пострадалия до специализирана медицинска помощ. Не използвайте мехлеми или каквито и да е лекарства.• Изгаряния на очите: Мокрете очите с хладка, течаща вода в продължение поне на 15 минути. Сложете върху затвореното око превръзка и транспортирайте пострадалия до болнично заведение по най-бързия начин.
Електрически изгаряния: Уверете се, че мястото на произшествието е безопасно. Спрете електрическото захранване преди да пристъпите към първа помощ. Окажете живото спасяваща помощ и се обадете незабавно на бърза медицинска помощ. Огледайте пострадалия за отворени рани. Ако няма пулс е наложително да започнете сърдечно-белодробен масаж или изкуствено дишане.
Счупвания, навяхвания и размествания:
Симптоми: Болка или подутина в областта на нараняването, деформации на костта, значителни подутини, промяна в цвета на кожата поради вътрешни кръвоизливи. Ако подозирате травма в областта на шията или гръбнака не местете пострадалия освен, ако не е в опасност. Придържайте главата му неподвижна и не я пускайте докато не пристигне медицинската помощ.
Наранявания на горните крайници: Контролирайте кръвотечението, ако има такова. Поддържайте пострадалата ръка в позицията в която е, като използване подръчните ви материали.Използвайте ластик и шалче (дълги, кожени ленти) за да предотвратите движението. Потърсете медицинска помощ. Използвайте лед за да спрете кръвотечения и подувания.
Наранявания на долните крайници: могат да причинят сериозни вътрешни кръвоизливи, както и външни кръвотечения. Потърсете медицинска помощ. Контролирайте кръвотечението и третирайте пострадалия за удар. Шинирайте крайникът с наличните материали, без да местите крайника. Не позволявайте на пострадалия да носи тежест на крайника, тъй като там може да има счупвания.
Топлинно изтощение и топлинен удар:
Топлинно изтощение: Кожата е с нормална температура, кожата е влажна и бледа. Пострадалия може да има главоболие, да му се повдига и да е изтощен. Веднага охладете човека. Давайте му малки количества течности. Закарайте го при първа възможност до медицинска помощ.
Топлинен удар: Това е извънредно положение заплашващо живота. Кожата е гореща и суха. Телесната температура може да бъде 41 градуса С. Поддържайте приток на въздух и дишането на пострадалия. Охладете пострадалия възможно най-бързо като използвате хладни, влажни кърпи и чаршафи.
Преохлаждане (хипотермия):
Симптоми: треперене, вцепененост на пръстите на крайниците, намаляване на нивото на съзнание, лоша координация, затруднен говор.
Третиране: махнете каквото и да е мокро облекло. Дръжте се с пострадалия много внимателно, тъй като каквото и да е преместване може да доведе до промяна в пулса на сърцето. Покрийте пострадалия с топли одеяла. В никакъв случай не търкайте или разтривайте ръцете и краката му, за да избегнете допълнителни наранявания.
Припадъци:
Ако жертвата има апоплектични припадъци, не удържайте човека и не поставяйте каквото и да е в устата му. Предпазете главата и крайниците на страдащия от удар в околните предмети като използвате възглавници. След преминаване на припадъка завъртете човека на една страна, за да избегнете задушаване. Извикайте медицинска помощ.
Диабет
Диабетът е болест, при която тялото не произвежда достатъчно инсулин. При диабетичен инцидент, болния има понижено съзнание, учестено дишане и пулс, и усещане за болестно състояние. Болния може би носи медицински картон. Ако е в съзнание и може да преглъща, давайте захар под формата от плодов сок, бонбон, или не-диетична безалкохолна напитка. Ако жертвата е в безсъзнание, не давайте каквото и да е през устата и се обадете на бърза помощ.
|
|