Защита от ядрено, химическо и биологично оръжие

 Защита от ядрено, химическо и бактериологическо оръжие
 
 

І. Общи положения

 

         В тази част се разглеждат най-общо защитните мероприятия, които се провеждат при водене на бойни действия в условия на употреба или заплаха от употреба на ядрено, химическо и биологично оръжие.

 

1. Поразяващи фактори

 

Поразяващите фактори на ядрения взрив нанасят значителни загуби в жива сила и бойна техника, причиняват разрушения, опустошения и пожари, разстройват работата на средствата за свръзка и причиняват трайно радиоактивно заразяване на бойната техника и местността.

Биологичните оръжия представляват заплаха за личния състав. Последиците от тях са многостранни и трудни за прогнозиране и овладяване. Те въздействат често пъти специфично чрез водата и храната. В зависимост от вида им имат различен период на действие – от минути до седмици.

Химическите оръжия причиняват различни щети, затрудняват движението на войските, предизвикват заразяване. Устойчивите бойни отровни вещества (БОВ) ограничават използването на определени райони, съоръжения и бойна техника, а неустойчивите се използват предимно срещу личния състав.

 

2. Влияние на местността и метеорологичните условия

 

Метеорологичните условия влияят ограничаващо върху взривната вълна и поразяващото действие на началната радиация. Топлинното излъчване се влияе до голяма степен от атмосферните условия. Вятърът ускорява отлагането на радиационния прах. Често условията на местността осигуряват известна защита от взривната вълна, топлинното излъчване и началната радиация.

Влиянието на времето и местността върху токсините е същото, както върху БОВ. Времето оказва влияние върху концентрацията, посоката на разпространение и поведението на химическия облак. Местността по-малко въздейства върху неустойчивите БОВ и повече върху устойчивите.

 

3. Изисквания за ефективна защита

 

    -  Познаване на характеристиките и поразяващите фактори на ядреното, химическото и биологичното оръжие и условията за неговото използване;

    - Познаване на средствата-носители на противника и схващанията му за използване на ядреното, химическото и биологичното оръжие;

    -  Висока физическа подготовка на личния състав и добра лична хигиена;

    -  Отлична индивидуална и колективна подготовка от ядрено, химическо и биологично оръжие;

   - Ефективна система за откриване и определяне на вида оръжие и предупреждение за неговото използване;

    -  Използване на надеждни индивидуални и колективни средства за защита;

   - Надеждно медицинско осигуряване – провеждане на ефективни мерки против радиоактивното заразяване, включващи защита и дегазация на личния състав, хранителните припаси и бойната техника.

 

        4. Действия, които командирите трябва да предприемат след нанасяне на удари с ядрено, химическо и биологично оръжие

 

Да бъде готов да действа самостоятелно, тъй като свръзката за командване и управление ще бъде нарушена или унищожена; да продължи изпълнението на поставената задача поне известно време, като за целта вземе мерки за преодоляване на психологическия шок и проведе необходимите мероприятия за продължаване на бойните действия.

Висшестоящият командир трябва:

    -  Да провери дали е възможно да продължи по-нататъшното изпълнение на поставената задача. За целта трябва да разполага с конкретни сведения за обстановката;

    -  Да реши в какъв обем да се осъществят мероприятията по ликвидирането на последствията от ядрения удар и спасителните операции;

    -   Да реши кога и как да използва своите подразделения, химическа и биологична защита.

    -   След нанасянето на ядрени, химически и биологични оръжия, противникът обикновено преминава в настъпление с бронетанкови формирования. За да се отрази това настъпление е необходимо масирано използване на противотанковите средства и намесата на старшия командир.
 

5. Същност на ядрената, химическата и биологичната защита

 

Същността на ядрената, химическата и биологичната защита се заключава в организирането и провеждането на комплекс от тактически и специални мероприятия с цел да се изключи или максимално намали въздействието на ядреното, химическото и биологичното оръжие и радиационните и химически опасни аварии върху подразделенията на батальона.

         Ядрената, химическата и биологичната защита включва:

    -  разсредоточаване на подразделенията и периодична смяна на районите им за разполагане;

    -  инженерно оборудване на заеманите от подразделенията райони, позиции и подготовка на пътища за маньовър;

    -  използване на защитните средства на местността, техниката и средствата за защита;

    -  предупреждаване на подразделенията за непосредствена опасност и за началото на използване на ядрено, химическо и биологично оръжие или за възникване на радиационни и химически опасни аварии и оповестяване за радиоактивно, химическо и биологично заразяване;

    -  лечебно - профилактични, хигиенно - противоепидемиологични и ветеринарни мероприятия;

    -  уточняване на последствията от използване на ядрено, химическо и биологично оръжие и от радиационни и химически опасни аварии;

    -  осигуряване безопасността и защитата на личния състав при действия в заразени зони, райони на разрушения, пожари и наводнения;

    -  ликвидиране на последствията от използваното ядрено, химическо и биологично оръжие и от радиационни и химически опасни аварии.

Мероприятията по ядрена, химическа и биологична защита се осъществяват със силите и средствата на всички подразделения в батальона. Същите се организират и изпълняват в пълен обем при подготовката и воденето на различните видове бой, независимо от това каква е вероятността от възникване на ядрена, химическа и биологична обстановка.

Разсредоточаването на подразделенията се извършва в зависимост от изпълняваните задачи, наличието на време, защитните свойства на техниката и характера на местността. То трябва максимално да намали загубите на подразделенията, да не затруднява управлението, взаимодействието, построяването на бойния (походния) ред и воденето на боя.

Смяната на районите за разполагане се извършва по указания или с разрешение на командира на бригадата по предварително разработен план без прекратяване изпълнението на поставените задачи, скрито и в кратки срокове. За осигуряване смяна на районите за разполагане подразделенията подготвят запасни райони и маршрути за изнасяне до тях.

Инженерното оборудване на заеманите от подразделенията райони, позиции и подготовката на пътища за маньовър се заключават в устройването на фортификационни съоръжения (открити и покрити счели, окопи, траншеи, ходове за съобщения, блиндажи и убежища за личния състав, окопи и укрития за техниката). Убежищата със специално оборудване трябва да осигуряват безопасно престояване в тях на личния състав без средства за защита. Към инженерните мероприятия се включва и прокарването на пътища за извеждане (обхождане ) от районите с опасни степени на заразяване, както и на маршрути, осигуряващи действията на подразделенията при ликвидиране на последствията от ОМП на противника.

Използването на защитните и маскировъчни свойства на местността, техниката и средствата за защита намаляват загубите от поразяващото действие на ОМП. Командирите подробно изучават защитните свойства на местността и организират разполагането на подразделенията на обратните скатове на височините, в горските масиви, овразите, пещерите и другите естествени укрития, както и в различните видове фортификационни съоръжение. В населените места се използват мазетата и съоръжения от железобетонен тип. Средствата за индивидуална защита трябва да бъдат постоянно в походно положение.

Предупреждаването на подразделенията за непосредствена опасност и за началото на използването на ОМП от противника или за възникване на радиационни и химически опасни аварии се осъществява от командира на подразделението по сигнал на старшия командир въз основа на данни от разузнаването. Оповестяването се извършва незабавно, с предимство без ограничения по всички свързочни средства и единни постоянно действащи сигнали. При откриването на химическо заразяване ХНП (наблюдателите) подават самостоятелно сигнал и докладват на командира. С получаването на сигнала подразделенията продължават изпълнението на поставените задачи, като преминават към действия в условия на използване на ОМП и химически и радиационни опасни аварии.

Лечебно - профилактичните, хигиено - епидемиологични и ветеринарните мероприятия при употреба от противника на биологично оръжие включват:

    -         изучаване състоянието на района за действие (разполагане) на подразделенията, предпазни имунизации на личния състав, използване на средства за екстрена профилактика и провеждане на дегазационни, дерадиационни и дезинфекционни мероприятия;

    -         строг медицински контрол върху храненето, настаняването и водоснабдяването, върху личната и колективна хигиена;

    -         използване на антидоти, антибиотици, противорадиационни и други защитни препарати;

Уточняването на последствията от използването на ОМП и от радиационни и химически опасни аварии включва: определяне на загубите в личен състав, въоръжение, бойна и друга техника, както и мащабите и характера на заразяването, разрушенията, пожарите и наводненията. Информацията за обстановката в района за действие на подразделението се получава от отделението за радиационно и химическо разузнаване и химизираните отделения (разчети, екипажи). Въз основа на получените данни командирът взема решение за извеждането на подразделението от опасния район, възстановяване на боеспособността му, ликвидиране на последствията от използването на ОМП и за по-нататъшното водене на боя.

Осигуряването на безопасността и защитата на личния състав при действия в заразени зони, райони на разрушение, пожари и наводнения, се постига чрез постоянното познаване от командирите и щаба на батальона на ядрената, химическата и биологичната обстановка в района на бойните действия и нейните изменения, степента на облъчване на личния състав, своевременното и умело използване на средствата за защита, фортификационните съоръжения, защитните свойства на техниката и местността, използване на противорадиационните препарати и антидоти, избиране на най-целесъобразните способи за преодоляване на заразените зони. Зони с висока степен на радиация, химическо и биологично заразяване, райони на разрушения, пожари и наводнения обикновено се обхождат. При невъзможност се преодоляват с максимална скорост на движение по направленията, осигуряващи най-малко заразяване на личния състав и техниката. За определяне на пътищата и направленията за преодоляване се използват специално подготвени дозорни отделения (екипажи на БМП), танкове и други бойни машини.

Ликвидирането на последствията от използването на ОМП и от радиацонни и химически опасни аварии се извършва едновременно с възстановяване на нарушеното управление и боеспособността на подразделенията. То включва: разузнаване на огнищата на поражение; спасителни работи и лечебно-евакуационни мероприятия; провеждане на дозиметричен и химически контрол; специална обработка на подразделенията; гасене и ограничаване на пожари; разчистване и възстановяване на пътища и фортификационни съоръжения; дагазация, дезактивация и дезинфекция на местността, съоръженията и материалните средства; провеждане на незабавна профилактика и изолационно-ограничителни мероприятия в районите на радиационни и химически опасни аварии и в огнищата на биологично заразяване.

Мероприятията по ликвидиране на последствията в подразделенията се изпълняват със собствени сили и средства.

 

ІІ. Защита от ядрено, биологическо и химическо оръжие в подразделенията.

 

Командирът на батальона носи пълна отговорност за организацията и осигуряването на ядрената, химическата и биологична защита на същия. Разсредоточаването на подразделенията на батальона се извършва в зависимост от изпълняваните задачи и трябва максимално да намали загубите като не затруднява управлението, взаимодействието, построяването на бойния ред и воденето на боя.

В някои случаи при ликвидиране на последствията с разпореждане на командира на бригадата в помощ на батальона се включва и отрядът за ликвидиране на последствията, сформиран в бригадата.





{START_COUNTER}